Fazetové kĺby - kĺby medzi stavcami

Chrbtica pozostáva z 33 na seba nasadajúcich kostí, ktoré sa nazývajú stavce.

Skladá sa zo 4 regiónov:

  • krčný (cervikálny) - 7 stavcov
  • hrudný (thorakálny) - 12 stavcov
  • driekový (lumbálny) - 5 stavcov
  • krížový (sacrálny) a kostrčový (coccigeálny) - 9 tavených stavcov

S výnimkou dvoch vrchných krčných stavcov sa každý stavec skladá z tela stavca vpredu a chrbtovej klenby vzadu. Tieto obklopujú miechu. Toto sa nazýva spinálny kanál.

Samotná chrbtica je podporovaná svalmi, medzistavcovými platničkami, väzivami a fazetovými kĺbmi.

Každý stavec sa skladá z dvoch častí, tela stavca a chrbtovej klenby. Stavcový oblúk smeruje k zadnej časti tela. Nad a pod každým stavcom sú fazetové kĺby.

Kĺbové (artikulárne) povrchy fazetových kĺbov sú asi 1,5 cm široké a vysoké a majú mierne oválny tvar. Sú pokryté tenkou vrstvou chrupavky a sú obklopené spojivovým tkanivom. Na vnútornej strane tejto kapsuly, rovnako ako vo všetkých ostatných kĺboch, je sliznica, ktorá tvorí vnútornú výstelku kĺbu, synoviálnu membránu. Jej funkciou je mazať a dodávať živiny kĺbovej chrupavke.

Nasledujúci obrázok vľavo zobrazuje bedrovú oblasť pri pohľade zboku. Brucho je na obrázku vpravo, chrbát vľavo. Kĺby medzi stavcami (fazetové kĺby) sú znázornené ružovou farbou.

Funkcia fazetových kĺbov

Funkciou každého fazetového kĺbu je viesť a obmedzovať pohyb každej časti chrbtice. Chráni pred nadmerným otáčaním a ohybom vpred. Pevný vláknitý prstenec, ktorý ho obklopuje, umožňuje disku absorbovať a prenášať sily, ktoré naň pôsobia. Fazetové kĺby nesú až 20% síl, ktoré pôsobia vertikálne na chrbticu.

Ilustrácia vľavo: horný obrázok ukazuje fazetové kĺby pri pohľade zboku, dolný obrázok ich ukazuje zozadu. Fazetové kĺby (zobrazené ružovou farbou) sú tvorené hornými a dolnými kĺbovými výbežkami na stavcových oblúkoch. Sú usporiadané v pároch na ľavej a pravej strane.